Na rozsáhlé výstavě Origin/Počiatok představuje malířka Kristína Mésároš svou tvorbu prostřednictvím tematických a motivických sérií, v nichž vytváří prostředí, krajiny a situace spojené s prožíváním každodenních událostí. Osobní zážitky, prchavé momenty, vnímání proměn krajiny i dávné vzpomínky jsou v jejích obrazech propojeny s abstrahováním pocitů, nálad a hledáním hlubšího smyslu mimo povrchní tok času.
Například skok do vody, symbolizující náhlou změnu živlů, je v malbě zachycen nejen jako elegantní fyzický pohyb, ale i jako transformační zážitek – jako počátek. Elementární gesta, proměny figury a její konfrontace s prostředím odhalují existenciální zkušenost jednotlivce s univerzální platností. Lezecká stěna se nestává pouze trenažérem fyzické dovednosti, ale i metaforickou výzvou k překonávání překážek za vytčeným cílem. Stejně tak postava, snažící se znovu vztyčit plachtu na lodi, je alegorií vytrvalosti a odhodlání nevzdávat se ani tváří v tvář nepřízni osudu.
Motivy plavby a navigace odkazují na životní naději a orientaci. Raster mozaiky – exteriérového obložení stěn domu – je esencí autorčiných dětských vzpomínek. Vyjadřuje jistotu, řád a stabilitu, vzpomínku na domov jako neměnné místo návratů v proměnlivém světě. Variace a fragmentárnost vizualizují rozpad celistvého obrazu a postupné mizení vzpomínek v čase. I atmosférické, imaginativní krajiny v její tvorbě nesou metaforický rozměr, spojený s utvářením domova a hledáním identity.
Malby Kristíny Mésárošové zachycují cyklický pohyb mezi momenty soustředění, napětí, výkonu, nádechu a následného uvolnění, snění a meditace. Vyjadřují životní snahu naplnit existenci smyslem a radostí.
Kurátor Peter Megyeši